ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը Մոսկվայում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Մարտինովի հետ:
Կողմերն անդրադարձել են խորհրդարանական գործունեության ապահովմանն ուղղված աշխատանքներին, կարեւորել աշխատակազմերի մակարդակով փորձի փոխանակումը, այդ թվում վերլուծական եւ օրենսդրական հարցերում:
Սերգեյ Մարտինովը գործընկերոջը ներկայացրել է հանրային իրազեկման աշխատանքների կազմակերպման գործընթացը եւ Դաշնության խորհրդի հեռուստաալիքի գործունեությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի շրջանակում փոխգործակցության հարցեր, անդրադարձել միջխորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությանը:

The RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan had a working meeting with the Chief of Staff-Secretary General of the RF FA Council of Federation Sergey Martinov in Moscow.
The sides touched upon the works on the provision of the parliamentary activities, highlighted the exchange of experience at the level of Staffs, including in the analytical and legislative issues.
Sergey Martinov presented to his colleague the process of the organization of the public awareness works and the activities of the Council of Federation TV Channel.
The interlocutors also discussed issues of cooperation within the framework of the Association of Secretaries General of the Inter-Parliamentary Union, referred to the effective cooperation of the parliaments of the two countries on the inter-parliamentary platforms.